EMO KİDS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EMO KİDS

I'm rock and emo love you..?

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Türkiye'de Hiphop'un Geleceği

YazarMesaj
Admin-emo
Admin
Admin
Admin-emo

Ruh halim : Türkiye'de Hiphop'un Geleceği Gozkir10
karizma Derecesi : Türkiye'de Hiphop'un Geleceği R12bl5

Türkiye'de Hiphop'un Geleceği Empty
MesajKonu: Türkiye'de Hiphop'un Geleceği   Türkiye'de Hiphop'un Geleceği Icon_minitimePtsi Kas. 17, 2008 2:11 pm

Amerika varoşlarından bir çığlık duyulmuştu yıllar önce ve bu çığlıklar zamanla bir ritim üzerinde tamamen duruşunu,tavrını ortaya koymuştu,peşinden farklı kültürleride peşinden getirerek tek bir başlık altında ''HİPHOP'' isimi altında tüm dünyaya yelkenlerini açtı ve günümüzde yükselişinin en büyük dönemini gösterirken geleceğin en büyük varlığı olarak gösteriliyor kamu oyunda.

Ülkemizde ise bu kültür çok uzun zamandan beri Underground isimi altında sürdürülsede,90'lı yılların ortalarında bir kaç Rap grubu ile büyük ses getirmiş ve underground'da gelecek için bir umut belirmişti,her geçen gün yeraltı daha da kalabalıklaşıyordu,her gelen farklı bir ışık getiriyordu yeraltında ki karanlığa.

Renkleri ile başka bir güzellik katıyordu şehre grafitiler,köşe başlarında çevredekilerin şaşkın bakışlarına hiç aldırış etmeyen break dance yapan gençler bu kültürü tüm rtimleri ile hissettiriyorları ülkemizden geceye ve gündüze.
Dudaklar alışagelmişin dışında şarkılar vardı,daha önce olmadığı kadar gerçekçi sözleri vardı artık şarkıların,dinlemek için değil yaşamak için yazılıyorlardı,ve her geçen gün yayılıyordu bu rtim Türkiye'nin sokaklarında.

Farklı bir kültürdü,farklı renkler,farklı rtimler vardı ancak hızla büyümüştü ve özgürlük artık bir sprey kutusundan çıkan renklerinde,break dance figürlerinde,Rap söyleyenin ruhunda yüceldi.
Ancak birileri hep huzursuzdu ve huzuru olanlarında huzurunu kaçırmak için uğraşıyorlardı,önce giyime yöneldi ön yargılar,siyasi yazılar duvarları cenaze törenine çevirdiği dönemlerde bile grafitiler şeytan yazısı ilan edildi,hiç saygı duyulmadı Rap'e,televizyon ekranlarında sabah akşam G*tler açıktı ancak onlar hep çağdaş insan olurken bizler şarkılarımızda G*t dediğimiz için serseri ilan edildik.
İstemesekte kavga ettik yada kavganın içine çekildik,çok kanımız döküldü ve çok kan döktük yada dediğim gibi zorunda bırakıldık.
Susmamalıydık,konuşmalıydık,BİZ BUNUN İÇİN VARDIK!.

Susmadık!

''Ne yaptınız bu gençlik için he? Siz tarihle övünün'' dediğimizde kimsecikler kalmadı ortalarda.
Zordu peşinde olduklarımız ancak Haklıydık!
Azınlıktık belki ama İnanmıştık!
Yeraltındaydık ve hep gurur duyduk bununla,sokakların insanı olmaktan gücenmedik VE BUGÜN ''YER ALTINDAN GELİYORUZ''

Ve şimdi ise tarih 2006'yı gösteriyor,Kasım ayının son haftası.
Kasımda aşk bir başkaydı onlara göre,aşkları bitmek üzere bazılarının biz aralığıda seviyoruz.

Dünyada nefes alma şansını yakalamış her insan duymuştur herhalde bu sokak felsefesi tadında ki cümleyi.

''İki günlük hayat işte''

Filozof amcanın da dediği gibi iki gün gibi geçti yıllar ancak gözlerimi şöyle bir kapatıyorumda başka bir felsefik durum ile başbaşa kalıyorum.

''Gözlerimin önünden geçiyor yıllar saniye saniye bir film şeridi gibi''

Çok emekler verildi,çok canlar yandı,çok şeyler yaşandı ve hiç biri unutulmadı unutulamazda.
Türkiye'de Hiphop'un doğuşunu sağlayanlar sevgilerin en büyüğünü hakediyorlar.

Ve işte bugün Türkiye'de Hiphop'un yükseliş çağı.
Seninle,benimle,onunla...Yani bizimle HEPİMİZLE yükseliyor Hiphop kültürü ülkemizde.
Artık daha bilinçli daha dikkatli daha duyarlı olmalıyız.

Yazıya başlarken aslında ülkemizde Hiphop adına çok büyük riskler alınarak yatırımlar yapılmasına rağmen yeterli destek gösterilmiyor gerçeğine değinecektim ancak o kadar çok gerçek var ki değinmemiz gereken.
Ülkemizde bir Hiphop cafe yoktu ve geçtiğimiz günlerde Kadıköy Acil Hiphop Shop giyim mağazası ve Cafesi açıldı ancak görüşümce yeterli ilgiyi görmüyor.
Aynı şekilde canımızdan kanımızdan bir parça diyebileceğimiz Pislick markasına da gerekli ilgi gösterilmediği görüşündeyim.

Sürekli isyanları duyuyorum NEDEN BİZİM ŞEHİRDE,BİZİM MAHALLEDE HİPHOP GİTİM VEYA CAFE YOK?
Yazımın başında da anlattığım gibi ülkemizde Hiphop bugünlere diken üstünde geldi ve bir çok alanda yatırım olanağı olmasına rağmen buna cesaret edemiyor kimse.
Pislick Giyim,Kadıköy Acil ve bir elin parmağını geçmeyecek kadar az sayıda ki büyük riskler alınarak yapılan yatırımlar gerekli ilgiyi görürlerse bu ülkenin her bir yanında bunun gibi yatırımların artmasına zemin hazırlar.
Bu alanda ki yatırımların başarılı olduğunu ve ilgi gördüğünü farkeden yetkililer büyük bir hızla yatırımlarına başlarlar ve hatta bu bir yarışa dönüşür.
Yani NEDEN YOK? sorusunu önce kendimize sormalı ve anlattığım şek,lde bir mantık yürütmeliyiz.
Siz olsanız yeterli ilginin olmadığı bir alana yatırım yaparak risk alabilirmisiniz?

Türkiye'de bu kültürün çatısı altında ki kişilerin büyük bir bölümü genç yaşta ve öğrenci olduğundan bahsettiğimiz konularda yeterince aktif olamıyorlar.
Bu durum konserler için de geçerlidir.
Tabi ki zamanla bunlar aşılacaktır,ancak öncelikle doğru bilinçlenmemiz gerekiyor ve bunun içinde böyle bir yazı yazmayı,düşüncelerimi sizinle paylaşmayı istedim.

Bir çok Underground ve Overground Mc ile bu konuda konuştuğumda aslında onlarından bu konuda ki burukluğunu anlayabiliyorum bakışlarından ve umut dolu cümlelerinden.

Hep şunu söyleriz; ''Bizim ticari kaygılarımız yok''
Ancak artık Yükselmemiz için,gündemde ki saçma sapan kültürlerin hakkından gelmek için yeraltından çıkmalıyız ve bunuda yapıyoruz,bu da doğal olarak ticari kaygıyı karşımıza çıkartıyor.
Ancak yine de ticari kaygımız yok cümlesi bizi anlatıyor çünkü bizim kaygımız kendimiz için değil gelişimimiz için.

Underground Birlik Olmalı

Binbir zorlukla uzun yıllar mücadele ettik ve bugünlere geldik,ancak bu sıralar bize en çok zarar veren olaylardan biride bu sıkıntıları kendi içimizde birbirimize karşı oluşturmamız.
Ülkede zaten sayılı sayıdayız ve sokaklarda gün boyunca dolaşsak birbirimize rastlama şansımız çok az.
Birbirimize rastladığımızda ise,sanki düşmanmış gibi bir tavır oluşuyor çoğu zaman.
Herkesin farklı bir havası oluyor,kaşlarını çatarak hiç selam vermeden yoluna devam edenler oluyor.
Daha güçlü olabilmek için birlik olmalıyız,hiç tanımadıımız biri ile konuşmak çok zor bir şey değil ki,selam verip ufak bir tebessüm ile belki de güzel bir arkadaşlığa başlangıca adım atabilirsiniz ve birlik olmamız açısından bu bizim için çok önemli.

Bilinçlenelim ve Elimizden Geldiğince Bilinçlendirelim

Yaklaşık 12 senedir bu kültürün içindeyim.
Ve bugün bir rap radyosunda bulunmak aslında bu konuda ki sorumluluklarımı da arttırıyor,bunun bilincindeyim ve bu konuda hep en iyiyi yapabilmek için uğraşıyorum.
Elimden geldiğince düşüncelerimi ÖZNEL VARSAYARAK paylaşıyorum ve NESNEL OLMASI gerektiği yönünde bir nevi tez atıyorum ortaya.
Bu konuda daha duyarlı olmalı ve bilinçlenmeli,bilinçlendirmeliyiz.
Desteğimizi sadece forumlarda cümlelerle değil,icraata dökerekte verelim ve en önemlisi birbirimize tebessüm edelim,birlik olalım daha güçlü olmak için birlik olalım.

Yarın elinizde sıcak bir nesscafe fincanı ve sırtınızda el örmesi bir hırka ile baba yadigarı sandalyenizde oturup,buhulanmış camdan dışarıyı izlemek istiyor ve hala bu kültürün yaşadığını,bunda sizinde payınız olduğunu hissetmek istiyorsanız o yaşlı bedeninizde,yüzünüzde ki kırışıkların arasından bir tebessüm armak istiyoranız inadına dünyaya LÜTFEN BİRAZ DAHA DUYARLI OLUN
https://emocuq.yetkin-forum.com

1 sayfadaki 1 sayfası